Elektroterapia
Zabiegi wykonywane są za pomocą prądu różnego rodzaju, z wykorzystaniem odpowiednich aparatów przeznaczonych do elektroterapii. Energia elektryczna wprowadzana jest do ciała pacjenta za pomocą elektrod przewodzących prąd.
Galwanizacja jest zabiegiem wykorzystującym prąd stały, generowany przez odpowiedni aparat do terapii prądem. Prąd ten przepływa przez ciało pacjenta pomiędzy dwiema elektrodami i powoduje zmianę pobudliwości tkanek nerwowo-mięśniowych oraz rozszerzenie naczyń krwionośnych, dzięki czemu świetnie sprawdza się w leczeniu nerwobólu, przewlekłych stanów zapalnych, dyskopatii czy w chorobie zwyrodnieniowej. W związku z elektrolizą, która zachodzi pod elektrodami, należy pamiętać o dobrze zwilżonych podkładach do elektrod w celu zapewnienia bezpieczeństwa terapii.
To terapia prądem również wykorzystująca prąd stały, za pomocą którego dodatkowo do ciała pacjenta wprowadzana jest przezskórnie i miejscowo odpowiednio dobrana substancja o działaniu leczniczym, która wspomaga terapię. Wprowadzenie leku odbywa się na zasadzie odpychania się jonów jednoimiennych (warunkiem przeprowadzenia jonoforezy jest użycie substancji ulegającej dysocjacji), dlatego należy dobrze sparować lek z katodą lub anodą.
Prądy TENS, czyli przezskórna stymulacja elektryczna nerwów, to jedna z częściej stosowanych terapii prądem zarówno w gabinetach rehabilitacyjnych, jak i w użytku domowym przez samych pacjentów. Więcej informacji na temat TENS znajduje się w naszym artykule: Prądy TENS – zastosowanie w rehabilitacji i polecane aparaty.