Wibroterapia Galileo
Wibroterapia to forma terapii leczniczej i profilaktycznej, która w Polsce pojawiła się stosunkowo niedawno. Na świecie znana jest od lat 40 XX w., a jej skuteczność jest potwierdzona przez fizjoterapeutów na całym świecie. Bodźcem w wibroterapii są drgania. Z fizjologicznego punktu widzenia są to bodźce fizyczne, przenoszone na wybrane tkanki ciała lub na cały organizm
Wysyłany przez urządzenie impuls mechaniczny aktywuje do pracy mięśnie, co powoduje wzmożenie przepływu krwi i limfy. Wibracje mogą obejmować całe ciało lub wybrane jego fragmenty.
Zasady Galileo oparte są na naturalnym ruchu ludzkiego chodu. Zmieniający strony ruch Galileo, przypominający ruch huśtawki o zmiennej amplitudzie i częstotliwości, pobudza sekwencję ruchów przypominającą ludzki chód. Szybki ruch platformy treningowej powoduje wychylanie miednicy – podobne jak podczas chodzenia, ale znacznie częstsze. Organizm reaguje kompensacją: rytmicznymi skurczami mięśni, naprzemiennie po lewej i prawej stronie ciała.
Podczas Treningu Galileo aktywowany jest cały łańcuch mięśniowy w nogach, aż do korpusu. Aby trenować poszczególne grupy mięśni, wystarczy zmienić postawę ciała i napięcie mięśni. Trening Galileo obciąża układ krążenia jedynie w minimalnym stopniu, pomaga pobudzić krążenie krwi i metabolizm więc jest idealny dla pacjentów z problemami kardiologicznymi jak i osób starszych.